Jak wybrać fotografa ślubnego?

Zdjęcia ze ślubu Regine i Andersa

PORADNIK ŚLUBNY


Dobry fotograf ślubny… Kogo wybrać? Czym się kierować? Oto jest pytanie…Fotografując śluby, obserwuję z jakimi pytaniami i wątpliwościami borykają się Pary Młode przy wyborze fotografa. Sam także będę niedługo decydował komu zaufać. Dlatego postanowiłem w tym miejscu zebrać kilka wskazówek dla Ciebie.Kiedy?

Jeśli szukasz dobrego fotografa, to warto zainteresować się tym odpowiednio wcześniej. Najbezpieczniej już dwa lata przed Uroczystością. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Profesjonaliści mają duże obłożenie.

Zanim zapytasz fotografa o ofertę – dobrze już mieć zarezerwowany termin ślubu i miejsce. Zaoszczędzi Ci to czasu na poszukiwaniach i rozmowach później, gdy może się okazać, że termin fotografa jest już zajęty.Nie każdy fotograf jest dla Ciebie.

Poprzez maila ciężko wyczuć, czy to jest to. Dopiero telefon lub spotkanie w tym pomogą. Niektórzy fotografowie mogą Ci nie odpowiadać, mimo wstępnej selekcji. Dlaczego? Okażą się być niesympatyczni, może mają dziwny image lub zachowują się jak gwiazda…Dobrze, aby Twój fotograf ślubny był pozytywną osobą i abyście nadawali na tych samych falach. Lepiej, abyś czuła się swobodnie w jego obecności, bo przecież to najważniejszy dzień w Twoim życiu! Wtedy zdjęcia będą pięknie i naturalnie.
Zdjęcia ze ślubu Heleny i Jarka

Gdzie szukać?

Jest mnóstwo portali, które proponują listę fotografów. Dobrze jest zapytać znajomych o polecenie. Może sama widziałaś w akcji fotografa na ślubie jako gość? Obejrzyj koniecznie portfolio – czy styl zdjęć i jakość Ci odpowiada, czy widziałabyś się na tych zdjęciach? Jakie emocje u Ciebie wywołują?

Nieraz spotykam Pary, które mówią, że przy wyborze fotografa kierowały się głównie ceną, a później były zawiedzione otrzymanymi zdjęciami. Okazuje się, że warto przeprowadzić dokładną selekcję i znaleźć fotografa, który zapewni Wam piękne wspomnienia, bo jak mówią świadome Pary – zdjęcia ze ślubu to tak na prawdę wspomnienia na całe życie. Za 30 lat tylko one zostaną.

Zobaczmy, czy fotograf posiada stronę internetową, portale społecznościowe. Sprawdźmy, czy w internecie można znaleźć jakieś opinie na jego temat – np. na facebooku. Zobaczysz dzięki temu, czy można mu zaufać. Warto obejrzeć – najlepiej kilka pełnych reportaży ze ślubu. Będziesz miała pogląd, czego możesz się spodziewać.

Cechy dobrych zdjęć – czyli jak się w tym odnaleźć:

fotografie powinny pokazywać emocje, wzruszenia, gesty, wyjątkowe sytuacje (żaden ślub nie jest taki sam!), klimat dnia ślubu, przede wszystkim niech zdjęcia będą naturalne, ukazujące spontaniczne, żywe zachowania – aby tak było, fotograf musi mieć dobry tajming, intuicję, ale i doświadczenie

jeśli oglądając zdjęcia stwierdzasz, że mają coś w sobie i jeszcze takich nigdzie nie widziałaś, to dobrze świadczy o fotografie – jest bardzo zaangażowany i zależy mu na jakości

fotografia ślubna to tak naprawdę fotografia reportażowa – czyli rodzaj opowieści, eseju, historii, w takim aspekcie kolejność prezentacji zdjęć z Uroczystości ma duże znaczenie

o jakości zdjęć mówi także estetycznie kadrowane, staranność kompozycji bez konfliktów w kadrze – sensowne linie horyzontu, bez poucinanych w połowie oczu, dłoni itp. – oglądając zdjęcie poczujesz, że coś jest nie tak

fotografia to także odpowiednie proporcje, rytm, dobry odbiór wizualny zdjęcia

zwróć uwagę na kolorystykę zdjęć – czy wolisz zdjęcia przydymione, żółte, wyprane z kolorów, czy żywe, radosne i naturalne. Moda się zmienia, jak będą wyglądać Twoje zdjęcia za 30 lat?

dobre zdjęcia to takie, które w zestawieniu są różnorodne, to znaczy przeplatają ciasne oraz szersze kadry, ukazują wieloplanowość, wielowydarzeniowość, detale, ludzi, relacje międzyludzkie, klimat Uroczystości, niektóre są gęste, a niektóre lekkie, czyste.

Już wiesz jakie zdjęcia lubisz? Przygotujmy listę z kontaktami. Warto zadzwonić do każdego fotografa i zapytać o wolny termin oraz ofertę.

Zdjęcia ze ślubu Emilii i Karola

Dlaczego telefon?

Może uważasz, że lepiej napisać wiadomość, niż zadzwonić? Czy na pewno? Dzwoniąc, usłyszysz głos, dopiero wtedy poczujesz, dlaczego telefon jest taki ważny. Słuchając przez telefon kilku fotografów, będziesz miała bardzo skrajne wrażenia, co pomoże Ci wyczuć, z którym chciałabyś współpracować.

Dobrze dowiedzieć się od ilu lat zajmuje się fotografią. Ile par już sfotografował? Czy zajmuje się fotografią profesjonalnie, czy dorywczo? Jakim sprzętem fotografuje? Czy i jak się rozwija w tej dziedzinie? Pozwoli Ci to sprawdzić jego rzetelność, trochę przybliży, z kim masz do czynienia i poczujesz, czy jesteś bliższa finalnej decyzji.

Zdjęcia ze ślubu Izy i Piotra

Oferta

Dowiedzmy się, co zawiera oferta. Fotografowie w ofercie prezentują reportaże z dnia ślubu – przygotowania, błogosławieństwo, ceremonia, wesele (najczęściej do oczepin włącznie), niektórzy proponują krótką sesję zdjęciową w dniu ślubu. W Polsce wykonuje się też sesję zdjęciowe plenerowe w innym dniu. Trwa ona zwykle kilka godzin.Do tego fotografowie proponują dodatki – sesja narzeczeńska, zdjęcia z poprawin, albumy ślubne, fotoksiążki, eleganckie pendrive, wydrukowane odbitki, prezentacja multimedialna slideshow, galeria zdjęć online, blog o ślubie, napis LOVE, fotobudka.

Warto zamówić wszystkie potrzebne dodatki w jednym miejscu. Oszczędzacie czas na poszukiwania, macie go więcej dla siebie i bliskich, a do tego w sprawdzonym źródle otrzymujecie całą obsługę, której potrzebujecie. Warto też pomyśleć o dodatkowych albumach dla Rodziców i Dziadków, którzy na pewno często będą do nich zaglądać i będzie to dla nich pamiątka na całe życie.

Koniecznie wymagajcie podpisania umowy. Sprawdźcie zamieszczone w niej zapisy. Proście o wyjaśnienie, jeśli czegoś nie rozumiecie. Nie bójcie się pytać.

__ Dziękuję za lekturę, starałem się przybliżyć Ci ten temat z punktu widzenia fotografa. Mam nadzieję, że artykuł chociaż trochę był dla Ciebie ciekawy. Jeśli tak, to będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz lub go udostępnisz, może pomoże także innym.

Komentarze do wpisu

  1. Aga:

    Świetny tekst. Bardzo przybliżył mi pomysł w jaki sposób znaleźć fotografa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!
BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z OFERTĄ!
zasady polityki prywatności

X
SPRAWDŹ WOLNY TERMIN

Fotografia ślubna, zdjęcia rodzinne, sesje zdjęciowe. Fotografuję głównie w Trójmieście - Gdańsku, Gdyni i Sopocie, ale bez obaw dotrę wszędzie, aby zrobić dla Ciebie piękne zdjęcia ślubne. :)

2019 © YESIDO - fotografia

REGULAMIN POLITYKI PRYWATNOŚCI

tel.: 794 264 045

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Trójmiasto, Pomorskie, Warszawa

(C) 2018 WWW.YESIDO.NET.PL | YESIDO FOTOGRAFIA ŚLUBNA

Sprawdź
wolny
termin
Zwiń